Поради дефектолога (тифлопедагога) - Херсонський заклад дошкільної освіти №22 комбінованого типу Херсонської міської ради

Title
Перейти к контенту

Поради дефектолога (тифлопедагога)

Поради спеціалістів > Дефектологична служба
  Поради батькам слабозорих дітей.
 Зір стимулює рухи і керує  діями дитини. Через зір вона отримує певну інформацію про навколишній світ, що відразу активізує її рухову діяльність: дитина хоче взяти, побігти, погладити, дістати іграшку, покрутити її в руках, оглядаючи з усіх боків тощо. Поступово набуваючи досвіду в усіх сферах своєї життєдіяльності – таких як орієнтування у просторі, гра, спілкування, самообслуговування. ДИТИНА - всебічно розвивається. У неї активно розвиваються органи чуття (слух, дотик, смак, нюх), усне мовлення, мислення, засоби виразного вияву почуттів, формуються позитивні емоції та стосунки з близькими людьми (а з часом і з однолітками, родичами, сусідами), культура поведінки в різних ситуаціях, особистісні якості та індивідуальні риси характеру.
Зір допомагає дитині стати незалежною, активною і впевненою в собі!!!

   ЗАПАМ’ЯТАЙТЕ!!!

Попередити і зняти втому очей допоможуть:
- Нормальний психологічний клімат у сім’ї.
- Відсутність стресових ситуацій.
- Емоційна підтримка.
- Заняття фізкультурою і спортом.
- Вправи для очей.
Якщо Ви помітили ознаки втомлюваності у своєї дитини, потрібно:
-    Звернутися до лікаря - офтальмолога для обстеження очей і зору і виконувати всі його рекомендації;
- Обстежити дитину у педіатра та невропатолога, щоб виключити додаткові фактори втомлюваності;
- Забезпечити дитині зручне робоче місце і правильне його освітлення, стежити, щоб дитина прямо сиділа за столом;
-    Упорядкувати режим зорової роботи: 25-30хв. занять – 15хв. відпочинку (але не телевізор і не комп’ютер).
З дітьми з порушеннями зору, слід постійно виконувати гімнастику для очей.
Дуже важливо дотримуватися чергування занять з активним відпочинком, тобто переключенням на фізичні вправи. Їх краще проводити на свіжому повітрі, незалежно від пори року і погоди, через кожну годину напруженої зорової роботи. Якщо вийти на вулицю не вдалося, то ці вправи можна зробити при відкритій кватирці, постояти біля вікна, дивлячись вдалину. Проведення такої роботи буде сприяти збереженню зору у дітей.
Деякі вправи краще проводити в положенні «сидячи», при цьому дитина повинна розслабитись. По закінченні гімнастики необхідно зробити пальмінг, або масаж очей.
«Пальмінг» - рекомендують проводити сидячи, поставивши лікті на стіл, спина має бути пряма, голову не слід схиляти. Обов’язково треба розслабитись! Дитина має розтирати долоні до тих пір, поки не відчує тепло. Після цього вона складає долоні під кутом («хрест-навхрест») спочатку ліву, на неї праву. Основа правого мізинця знаходиться на основі лівого. Пальці рук схрещені на лобі. Долоні потрібно скласти так, щоб вони закривали очні яблука, але не стискали їх. Вони повинні щільно закривати очі, щоб наступила цілковита темрява. Через секунду-дві дитина відчує, як приємне тепло проникає з долонь в очі все глибше і глибше. Тепер вона можна уявити собі щось дуже приємне.
Під час пальмінгу необхідно досягти бачення абсолютно чорного кольору. Цього досягнути можна лише тоді, коли психіка людини перебуває у спокої. Пальмінг можна виконувати після будь-якої зорової діяльності, якщо дитина відчуває, що очі втомились. Оптимальна тривалість 10-15 хвилин (можна менше).


Вправа1. Виконується сидячи. Міцно заплющити очі на 3-5 секунд. Розплющити очі на 3-5секунд. Повторити 3-6 разів. (Зміцнює м’язи повік, сприяє кращому кровообігу, розслабляє м’язи очей).
Вправа2. Сидячи. Часто кліпати очима протягом 30 с. (Сприяє поліпшенню кровообігу в м’язах очей).
Вправа3.  Стоячи.  Дивитись перед собою в далечінь 2 -3 секунди. Перевести погляд на палець витягнутої вперед правої руки. Затримати погляд на 3-5 секунд. Опустити руку. Повторити 8-10 разів. (Сприяє поліпшенню зору для роботи на близькій відстані).
Вправа4. Сидячи. Закрити повіки. Вказівним і середнім пальцями масажувати їх протягом 1 хвилини у напрямку від носа до скронь і навпаки. (Розслабляє м’язи, поліпшує кровообіг).
Вправа5. Стоячи. Протягом 3-5 секунд дивитись обома очима на палець витягнутої вперед правої руки. Прикрити ліве око. Дивитися правим оком 3-5 секунд. Повторити 3-5 разів, прикриваючи по черзі то ліве, то праве око.(Поліпшує гостроту зору).

Підготувала Чечуй Євгенія Олександрівна

  ЯК  ЗБЕРЕГТИ  ЗІР ВАШОЇ ДИТИНИ
В наш сучасний вік дуже багато різних гаджетів,  комп’ютерних ігор за якими діти проводять чимало часу.  Це шкідливо відображається на зорі дітей. Як зберегти зір дітей в сучасних умовах?
Дитина – це завжди  активна людина. Діти мають більше часу проводити на свіжому повітрі, спілкуватися з однолітками, ніж з комп’ютером, телевізором та іншими приладами
Під час ігор на вулиці, дивіться щоб діти не гралися камінням, палками. Вони можуть поранити очі.  
Не допускайте перевтомлювання очей. У дитини  непереривне зорове навантаження 5- 10 хвилин.  
Під час розглядання картинок, малювання слідкуйте, щоб світло падало зліва.  
Світла має бути достатньо, але не занадто. При дуже яскравому світлі очі теж втомлюються. Якщо природного освітлення не вистачає, використовуйте штучне. Пам’ятайте, джерело світла має бути з лівої сторони.
Придбайте сонцезахисні окуляри. Вони захищатимуть очі вашого малюка в літню сонячну погоду.  
Слідкуйте за поставою дитини. Під час розглядання , малювання відтань від очей до об’єкту має бути 30 см.  
Не давайте дитині  дуже дрібні картинки. Зір дітей ще не відповідає 100 відсоткам.  Дрібні картинки збільшують  навантаження і втому очей.  
Під час перегляду телепередач, мультфільмів, пам’ятайте. Що випромінювання від телевізора шкідливі для очей. Дивитися телевізор дитина  може 15 хвилин в день.  
Якщо ви дивитеся телевізор в темну частину доби, вмикайте освітлювання. (нічник, настільну лампу, тощо), це зменшить вплив випромінювань на очі дитини .
Ті ж вимоги стосуються і роботи з комп’ютером. Під час ігор на комп’ютері вимагайте від дитини кліпання очима для зволоження очей. Це допоможе очам сильно не перевтомлюватися.  
Навіть, якщо ваша дитина має нормальний зір, виконуйте з нею вправи для очей:
- повороти очима в сторони, вгору, вниз,
    -  переведення погляду вдалечінь і розглядання предмету зблизька,
    -  Кругові рухи очима.
    -  Попросіть дитину на деякий час заплющити очі  і посидіти з  закритими очима.  
Всі ці поради допоможуть зберегти зір вашого малюка.

Підготувала  Тютюннікова Ольга Валеріївна

  ОКУЛЯРИ.
ПРАВИЛА БЕЗПЕКИ.
Вашій дитині прописані окуляри. Вона не бажає їх носити. Постійно знімає, особливо, якщо це ще зовсім маленька дитина.
Привчити дитину до носіння окулярів буває іноді дуже складно. Дитина постійно скидає їх, викидає у різні місця. Пошуки окулярів можуть зайняти тривалий час.
Малюк ще не розуміє, що потрібно носити окуляри для покращення  
зору. Малюку вони заважають. Ніякі уговори не подіють на маленьку дитинку.
Спробуйте такий прийом:
Прив’яжіть до дужок окулярів червону стрічку. Навіть, якщо ваш малюк викине окуляри у смітник, ви легко їх знайдете.
- Якщо Вашій дитині лікар-офтальмолог призначив носіння окулярів, слідкуйте за тим, щоб дитина виконувала призначення лікаря. Обов’язково майте запасну пару, Якщо дитина тривалий час не носить окуляри, її знову потрібно привчати до їх носіння, а також це може зіпсувати зір малюка.   
- Якщо лінзи в окулярах дитини круглі, переконайтеся, що вони не повертаються.
- Перевіряйте, щоб окуляри були зручні дитині, вона може з них «вирости». Переконайтеся, щоб дужки плотно чеплялися за вуха і не спадали з них.  
- Коли окуляри зняті, переконайтеся і навчить малюка класти окуляри лінзами вгору,щоб не подряпати скло. Подряпане скло заважає дитині нормально бачити навколишній світ, зіпсує зір, У дитини виникає перенапруга зору, швидка втомлюваність, що в свою чергу може призвести до інших більш складних очних захворювань.
- Брудне скло окулярів викликає перенапруження зору, так що слідкуйте, щоб воно було чисте.  Коли протираєте скло окулярів, використовуйте м’який матеріал,який не дряпає поверхню лінз. Пластикові лінзи безпечніше, але вони швидше дряпаються.
- Придбайте для Вашого малюка футляр для окулярів. Навчить дитину ним користуватися.
- Дошкільники – дуже активні діти. Їм потрібно постійно бігати, стрибати. Для безпеки вашої дитини прив’яжіть на дужки окулярів резинку. Навіть. Якщо окуляри упадуть, вони не упадуть на землю або підлогу. І малюку не прийдеться їх шукати, відволікаючись від гри.    
- Якщо окрім Вашої дитини в родині ще хтось носить окуляри, навчіть дитину впізнавати свої окуляри, слідкуйте за тим, щоб вона одягали лише свої окуляри. Поясніть, що носіння чужих окулярів може привести до втрати зору.  
- Не дозволяйте дитині гратися із окулярами дорослих та інших дітей.  

Підготувала  Тютюннікова Ольга Валеріївна
Назад к содержимому